U większości osób nieprzyjemny zapach z ust jest stanem przejściowym, występuje tylko rano i mija po umyciu zębów. Dla części społeczeństwa jest to jednak problem ciągły, utrzymujący się także w ciągu dnia, co często jest powodem zakłopotania wielu osób, czasem nawet depresji.

Skąd nieprzyjemny zapach?

Jama ustna jest doskonałym miejscem do rozwijania się bakterii. W niej znajduje się wszystko co lubią najbardziej, jest tam wilgotno, ciepło, jest tam dużo resztek jedzenia i niewiele tlenu. To tutaj ma swoje źródło nieprzyjemny zapach z ust nazywany halitozą, który najczęściej jest efektem zaniedbań jakimi są:

  • zepsute uzębienie,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • bakteryjne zapalenie dziąseł,
  • grzybica jamy ustnej spowodowana kuracją antybiotykową,
  • problemy ze śliniankami i zbyt mała ilość śliny,
  • owrzodzenia i przetoki w okolicy jamy ustnej.

Jednak to nie koniec listy przyczyn wstydliwego zapachu z ust. U niewielkiej ilości osób halitoza może być wynikiem chorób. Mogą to być choroby żołądka, choroby przełyku a także stany zapalne gardła i migdałków. Osoby chorujące na cukrzycę również niekiedy borykają się z tym problemem. Mimo wszystko, w większości przypadków ten nieprzyjemny zapach jest efektem metabolizmu bakterii w jamie ustnej.

W jaki sposób zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust?

Podstawą jest mycie zębów.

Pielęgnacja jamy ustnej nie ogranicza się tylko do mycia zębów, jednak jest to najważniejsza czynność, powinna być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie. Podczas niej należy pamiętać o najodleglejszych miejscach i przestrzeniach międzyzębowych oraz o czyszczeniu języka. Do oczyszczania przestrzeni miedzyzębowych należy użyć nici dentystycznych. W pielęgnacji języka pomoże szczoteczka z gumowymi wypustkami. Na koniec należy obficie przepłukać usta wodą a także użyć płukanki do ust, jednak nie należy z ną przesadzać ponieważ zawiera ona alkohol, który wysusza śluzówkę i zwiększa możliwość rozwoju halitozy.

Pij i nawilżaj!

W nocy człowiek produkuje dużo mniej śliny, przez co w ustach znajduje się mniej enzymów w niej zawartych oraz antyseptyków, dlatego picie dużej ilości wody, która nawilża śluzówkę jest ważne dla organizmu człowieka. Jednym ze sposobów nawilżania ust jest także żucie gumy oraz jedzenie i picie produktów, które potęgują wytwarzanie śliny. Na liście tej znajdują się kwaśne owoce oraz woda z melisą.

Uważaj na to co jesz!

Gdy pomyślimy o produktach przyczyniających się do przykrego zapachu z ust na myśl przychodzi czosnek i cebula, jednak nie do końca jest to prawdziwe. Zapach tych warzyw nie należy do najpiękniejszych, lecz są to produkty o silnym działaniu bakteriobójczym co pomaga w przypadku halitozy. Ważne jest również jedzenie owoców o dużej zawartości witaminy C, należą do nich maliny, owoce leśne, melony oraz truskawki. Owoce te mają pH kwasowe co przyczynia się do niwelowania bakterii i wytwarzania większej ilości śliny.

Mięso to bardzo popularny składnik diety większości społeczeństwa, jednak to ono w dużej mierze przyczynia się do brzydkiego zapachu z ust. Przyczyną tego jest osadzanie się dużej ilości resztek w jamie ustnej co sprzyja większemu i szybszemu rozwojowi bakterii. Ważna jest także prawidłowa dieta. Nie powinniśmy stosować diet opartych na małej ilości węglowodanów i dużej ilości protein, ponieważ podczas nich spalamy głównie tłuszcze a cukry zawarte w organizmie pozostają, co przyczynia się do nagromadzenia bakterii w ustach.

Regularnie odwiedzaj dentystę!

Próchnica, psujące się korzenie zębów, grzybice, zapalenia bakteryjne oraz wszelkie owrzodzenia przyczyna ja się do rozwoju halitozy. Nad tym wszystkim czuwa dentysta. Ważne są regularne wizyty u stomatologa, który czuwa nad stanem naszej jamy ustnej.

Płucz usta po jedzeniu

Nie zawsze po jedzeniu mamy możliwość umycia zębów. W takich sytuacjach należy zęby przynajmniej przepłukać przez co oczyścimy jamę ustna z resztek jedzenia. Dobre dla utrzymania prawidłowego zapachu jest wypicie filiżanki zielonej herbaty, która zawiera naturalne składniki antybakteryjne.

Tabletki chlorofilowe.

Chlorofil to substancja neutralizująca przykry zapach z ust, więc w przypadku obawy o nieprzyjemny zapach z ust po posiłku możesz skorzystać z tabletek chlorofilowych lub kropli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here