Opalanie się sprawia że skóra staje się nagrzana oraz wysuszona. Po zakończeniu opalania należy użyć środka, dzięki któremu znikną podrażnienia, skóra zostanie nawilżona i odżywiona. Procesy komórkowe powinny zostać znormalizowane i zregenerowane poprzez elementy zawarte w kosmetykach.

Bardzo pozytywnie na skórę wpływają emolienty, zwłaszcza na taką która jest wrażliwa bądź wymagająca leczenia. Zatrzymują one wodę w skórze, natłuszczają ją, nawilżają i są łatwo dostępne w aptekach w formach balsamów, mleczek bądź emulsji. Z innych mikroelementów potrzebnych skórze po kąpieli słonecznej wymienić można lanolinę, cynk bądź krzem a także witaminy: A, B2, E, PP.

Dla skóry suchej, bądź poddanej długiemu opalaniu polecane są kosmetyki z kwasem hialuronowym. Ma on cudowną właściwość wiązania wody w naskórku, przyciąga nawet 250 cząstek wody na jedną swoją cząstkę. Nie uczula gdyż jest pochodzenia naturalnego.

Dla podtrzymania i podkreślenia opalenizny warto zadbać o to aby stosowane kosmetyki posiadały w składzie wyciągi barwne np. z orzecha włoskiego lub masła kakaowego. Dzięki ich stosowaniu barwa będzie nie tylko utrwalona ale skóra dostanie pomoc w regeneracji. Aby to działania miało maksymalny efekt należy stosować te kosmetyki przez 2-3 tygodnie od skończenia pobierania kąpieli słonecznych.

Kosmetyki używane po opalaniu mają głównie zniwelować efekt działania wolnych rodników które powstały jako efekt promieniowania UV, usunąć podrażnia skóry lub oparzenia oraz sprawić by skóra była ponownie nawilżona. Warto zwrócić uwagę na to, że kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry po wizycie w solarium mają inny skład od tych które przeznaczone są do pielęgnacji skóry po kąpieli słonecznej.

Mimo rozwoju kosmetyków przeznaczony do pielęgnacji skóry należy pamiętać, że działania promieniowania UV jest niezwykle silne i przesada w opalaniu może doprowadzić w ciągu kilku lat do powstania głęboki zmarszczek oraz bruzd a skóra może zgrubieć i ulec wysuszeniu. Czasami dochodzi do rogowacenia starczego lub słonecznego objawiającego się drobnym nawarstwieniem rogowym, najczęściej na twarzy. Jest to stan przedrakowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here