Makijaż permanentny jest stałym sposobem na poprawienie wyglądu. W uproszczeniu polega to na wprowadzeniu odpowiedniego pigmentu pod skórę. Wykonywany jest on techniką zbliżoną do tatuowania dlatego efekt utrzymuje się na dłużej, czyli 2 – 5 lat. Tego typu makijaże stosowane są zazwyczaj w okolicach ust oczu i brwi.

Makijaż permanentny możemy określić jako jedna z form tatuowania wykonywana na twarzy, jest jednak różnica miedzy tą formą a tradycyjnym tatuażem: wykorzystywane są barwniki naturalne. Mniejsza jest także warstwa skóry w którą wprowadzany jest pigment.

Podstawowe metody wykonywania makijażu permanentnego

 • Manualna – metoda ta polega na wprowadzeniu pigmentu pod skórę za pomocą igły, jest ona wykonywana ręcznie. Plusem korzystania z tej metody jest to iż powstające kolory są naturalne, a ból odczuwany podczas zabiegu jest mniejszy.
 • Mechaniczna – do wykonania makijażu tą metodą używana jest specjalna maszyna o nazwie microliner lub liner contur. Urządzenie zasilane prądem wygląda jak okrągły flamaster z tą różnicą, że jest zakończone igłą. Za pomocą tej igły wprowadzany jest barwnik pod skórę z dużo większa prędkością niż w przypadku metody manualnej bo aż około 190 wkłuć na sekundę.
 • Piórkowo–kreskowa – metoda ta jest stosowana w przypadku rekonstrukcji brwi. W tym zabiegu barwnik jest wprowadzany także przy pomocy urządzenia znacznie przypominającego długopis lecz zakończonego igłami połączonymi w grupy. Urządzenie to jest jednorazowe a jego forma znacznie ułatwia malowanie pojedynczych włosków poprzez wprowadzenie barwnika jedynie w naskórek co nie niszczy skóry właściwej. Makijaż wykonywany tą metodą jest mniej bolesny, ale trwałość jego jest znacznie krótsza przez to, że barwnik wprowadzany jest tylko w naskórek. Efekty tego makijażu będą widoczne przez około 2 lata. Stosowany jest on głównie przy wykonywaniu kresek na powiekach, a także podkreślaniu brwi i ust.

Zalety makijażu permanentnego

 • należy pamiętać że nie jest to makijaż na zawsze ponieważ po kilku latach jego kolor się zmieni i będzie trzeba po raz kolejny wykonać zabieg bądź czekać na całkowita utratę barwnika ze skóry;
 • nie zawsze musi być taki sam, mamy możliwość by go zmieniać poprzez przyciemnianie i rozjaśnianie;
 • makijaż ten jest na dłużej – nie na kilka godzin;
 • barwnik jest umieszczany znacznie bardziej płytko niż przy tatuażu co pozwala uzyskać naturalny efekt;
 • zabieg ten trwa krótko, a efekt jest widoczny przez kilka lat. Wprowadzony barwnik złuszcza się wraz z naskórkiem i wyrazistość makijażu jest mniejsza, a z czasem znika zupełnie;
 • koryguje znacznie wygląd, na przykład poprzez uwydatnienie ust;
 • według licznej grupy, również specjalistów kobiety po wykonaniu tego zabiegu mają większe poczucie pewności siebie.

Wady makijażu permanentnego

 • jest to zabieg nieprzyjemny, a nawet czasem bolesny. Obecnie przypadku korygowania ust, najwrażliwsze części twarzy są podawane znieczulenia, przy innych jej partiach wystarczy krem znieczulający;
 • na początku kolor makijażu będzie wyglądał na przesycony oraz widoczne będą obrzęki – w przypadku ust opuchniecie jest widoczne nawet przez kilka dni;
 • makijaż permanentny niestety jest drogi. Jego ceny są różne, najczęściej oscylują około 900 złotych za usta, 500 złotych za kreski i 700 złotych za brwi.

1 KOMENTARZ

 1. Taki makijaż permanentny to super sprawa! Sprawiłam sobie taki i już od roku czasu oszczędzam rano czas na malowaniu 😀 Polecam wszystkim Paniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here