Jedna z najważniejszych spraw w życiu każdej młodej kobiety pragnącej mieć dziecko, to odpowiednie przygotowanie się do ciąży. W tym artykule znajdą się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co zrobić, przygotować swój organizm do ciąży.

Suplementacja kwasem foliowym co najmniej pół roku wcześniej

Im wcześniej zacznie się suplementować kwas foliowy, tym tak naprawdę lepiej. Kiedy kobieta pytają ginekologów o to, jak przygotować się do ciąży, kwestia kwasu foliowego wychodzi już na samym początku. Jest on niezbędny do tego, by prawidłowo rozwijał się układ nerwowy dziecka. Tak naprawdę najbardziej istotny jest w pierwszych trzech miesiącach rozwoju płodu. Jeżeli zatem kobieta zacznie suplementować kwas już po poczęciu, to będzie to trochę zbyt późno. Kwas foliowy należy łykać przynajmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciążę.

Regularne wizyty u stomatologa

CiążaJedna z najważniejszych kwestii przed planowanym zajściem w ciążę to wyleczenie wszystkich zębów. Oczywiście w trakcie ciąży można korzystać z wizyt u stomatologa, jednak leczenie naprawdę dużych ubytków warto przeprowadzić dużo wcześniej. To właśnie bakterie między innymi w psujących się zębach mogą doprowadzić do poronienia. Poza tym mogą mieć wpływ na przykład na pojawienie się wad serca u dziecka. Zepsute zęby to nie przelewki. Kobiety w ciąży powinny mieć zęby doprowadzone do jak najlepszego stanu.

Szczepienie na różyczkę

Gdy kobiety zastanawiają się nad tym, jak przygotować się do ciąży, by w jej trakcie zminimalizować ryzyko zachorowania na różne poważne choroby niebezpieczne dla płodu, powinny wziąć pod uwagę zaszczepieni się na różyczkę. Trzeba to zrobić co najmniej pół roku przed planowaną ciążą. To naprawdę ważne, ponieważ zachorowanie na różyczkę może przyczynić się do pojawienia się wad rozwojowych u dziecka.

Zdrowa dieta

Ważny aspekt przygotowania do ciąży to również zdrowa dieta. Warto zrzucić zbędne kilogramy, bo nadwaga ma wpływ na zmianę gospodarki hormonalnej i utrudnia zajście w ciążę. Poza tym zdrowa dieta dostarczy wszystkich niezbędnych witamin oraz innych składników odżywczych, z których będzie później czerpał rozwijający się płód. Dzięki temu zarówno mama, ale też dziecko, będą w lepszej formie.

Odpowiednie nastawienie psychiczne

Jak przygotować się do ciąży poza sferą cielesną? Ważne jest również odpowiednie nastawienie psychiczne. Wewnętrzna zgoda na zmiany wynikające z zajścia w ciążę oraz urodzenia dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here