Bardzo wiele kobiet mających niepewną sytuację zawodową zastanawia się nad tym, czy to dobry moment na zajście w ciążę. Nie wszystko jednak da się zaplanować i czasami ciąża po prostu się zdarza. Jakie są prawa ciężarnych i czy można zwolnić kobietę w ciąży z pracy? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Czy można zwolnić kobietę w ciąży z pracy?

Nie wszystkie kobiety planujące ciążę mają stabilne i pewne zatrudnienie. Umowa na czas nieokreślony to wciąż przywilej, który dla naprawdę sporej grupy pań jest czymś nieosiągalnym. Jednak nawet jeżeli kobieta nie ma umowy na stałe, pracuje zatem na przykład tylko na czas określony, albo ma umowę na zastępstwo za kogoś, w ciąży jest pod ochroną prawną. Co oznacza to dla niej w praktyce? Po pierwsze, kobieta zajdzie w ciążę to pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu będzie niezadowolony z jej pracy, być może wcześniej planował już zwolnienie tej kobiety, w momencie gdy poinformuje go ona o ciąży, musi zmienić swoje zamiary. Nawet jeżeli kobiecie wygasa już umowa o pracę, pracodawca musi przedłużyć ją do czasu rozwiązania ciąży. Oznacza to, że kobieta będzie miała umowę o pracę aż do dnia porodu. W dniu porodu umowa ta oczywiście wygasa. Dlatego też kobiety niemające umowy na stałe, nie muszą aż tak bardzo martwić się o swoje zarobki. Przynajmniej do końca ciąży będą otrzymywały całe wynagrodzenie.

L4 na czas ciąży

Kobieta w ciąży praktycznie od początku tej ciąży może udać się na zwolnienie lekarskie. Polskie prawo mówi o tym, że na zwolnieniu można przebywać przez cały czas. Nie może to być zatem argument dla pracodawcy przemawiający za tym, by po powrocie do pracy po rozwiązaniu, zwolnić kobietę. Tak naprawdę koszty zwolnienia lekarskiego pracodawca ponosi tylko za pierwszy miesiąc, a dokładnie za 30 dni chorobowego. Później świadczenia są wypłacane przez ZUS. Warto zaznaczyć, że kobieta w tym czasie otrzymuje 100% wynagrodzenia. Jeżeli kobieta po rozwiązaniu traci pracę u konkretnego pracodawcy ( czyli umowa wygasa w dniu porodu), za wypłatę wszystkich świadczeń i tak będzie odpowiedzialny ZUS. Tak zwany zasiłek macierzyński będzie wtedy przesyłany na konto kobiety właśnie z zakładu ubezpieczeń społecznych. W przypadku kobiet, które są zatrudnione w dużych firmach, macierzyński wypłaca pracodawca, który następnie rozlicza się właśnie z ZUS-em. Warto wiedzieć jeszcze o jednym – nawet kobiety niemające żadnego zatrudnienia otrzymują przynajmniej minimalny zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł. Pomoc taką otrzymają kobiety bezrobotne oraz studentki. Może to zmienić plany konkretnej kobiety dotyczące zajścia w ciążę. Prawo naprawdę chroni ciężarne i w bardzo wielu kwestiach mają one przywileje, których oczywiście nie zawsze są świadome. Warto zatem poznać swoje prawa i wiedzieć, co takiego należy się nam w ciąży. Jeżeli pracodawca będzie straszył zwolnieniem, najprawdopodobniej będzie chciał to zrobić bezprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here